Rozhovor: Roman Fabig o vytvoření “Renaissance” – velkého vína z Moravy

V našem květnovém Magnum rozhovoru mluvil Roman Fabig, mladý moravský vinař produkující špičkové Sauvignony Blanc, o jeho ambici vytvořit dlouhověké víno světových kvalit. 

V červenci 2021 uvedl na trh víno, které má ambice přiblížit se k tomuto cíli. Pojmenoval ho francouzsky “Renaissance” (tedy česky “znovuobjevení”), protože by rád zahájil obrodu tvorby velkých moravských vín. Zároveň se snaží o objevení různorodosti a dlouhověkého potenciálu odrůdy Sauvignon Blanc. 

Jsme moc rádi, že jsme mohli mezi prvními ochutnat a popovídat si s Romanem o víně, které se svým současným projevem podobá legendárním minerálním Sauvignonům z vinařství Tement v rakouském Štýrsku, ale i mladým dlouhověkým Sauvignonům z francouzského vinařství Didier Dagueneau v Pouilly-Fumé.

Na Moravě jsme schopni vytvořit opravdu velká světová vína.
Jen se na to musíme začít dívat z jiného úhlu pohledu než je v současnosti běžné.

Jaká je vlastně myšlenka za tvým novým vínem "Renaissance"?

Francouzské slovo “Renaissance” znamená česky “znovuzrození”. Víno jsem tak pojmenoval, protože se díky němu snažím o znovuobjevení a obrodu. Myslím si, že na Moravě jsme schopni vytvořit opravdu velká světová vína, jen se na to musíme začít dívat z jiného pohledu než je dnes běžné. Nemusíme vždy dělat vína na rychlou spotřebu a vína nemusí být okamžitě velmi líbivá. Mezi vinaři existuje jen pár průkopníků, kteří se snaží o něco více. Samozřejmě i já mám ambici svá vína neustále posouvat dál a dál. 

V roce 2019 a 2020 jsem měl možnost víc ochutnávat velká a dlouhověká vína, a to nejen z odrůdy Sauvignon Blanc. Hledal jsem jejich společné rysy a snažil jsem se do nich více proniknout jako vinař.  Na ročníku 2020, který byl pro odrůdu Sauvignon Blanc vynikající, jsem se rozhodl své technologické poznatky vyzkoušet. Zatím je samozřejmě příliš brzy hodnotit, ale momentálně jsem s výsledkem velmi spokojen. Myslím si, že víno “Renaissance” vyčnívá svou aromatikou i chutí. Až čas ukáže, jestli bude opravdu dlouhodobě dobře nazrávat a naplní tak svůj potenciál, který v něm vidím nejen já. Rozhodně se jedná o víno, které se mi dosud podařilo nejvíce. Věřím, že tohle víno je renezanční právě z důvodu individuality a rozkvětu velkých vín na Moravě. Přesně toto “Renaissance” symbolizuje. Doufám, že se stane určitým předstupněm a o dlouhověká “světová” vína se bude snažit i mnohem více moravských vinařů.

BIG Sauvignon Blanc "Renaissance" (vlevo) je podle Romanových slov nejlepším vínem, které se mu dosud povedlo vytvořit.

Pro koho je víno "Renaissance" určené?

Jedná se určitě o víno, jehož eleganci a potenciál ocení především poučený vínomilec, který má již tzv. hodně napito. Najde v něm decentnost, umírněnost, eleganci a jiný druh aromat. Rozhodně není určeno konzumentům, kteří oceňují výhradně mladá, svěží a aromatická vína, určená k rychlé spotřebě (pozn.: do 1 roku).

Jaký byl vlastně ročník 2020 a jak se v tomto víně projevuje?

Často slýchávám od vinařů i sommeliérů, že ročník 2020 byl komplikovaný. Musíme si ovšem uvědomit, že jsme na Moravě, kde pěstujeme na malém prostoru mnoho různých odrůd. Takže nikdy nebudeme mít dokonalý ročník, který by vyhovoval všem. Suché a horké ročníky budou spíše vyhovovat červeným vínům. Deštivý a studenější ročníky budou vyhovovat aromatičtějším odrůdám jako Sauvignon Blanc. Zlatý střed bude zase vhodný pro Ryzlink, pozdní bílé a lehčí červené odrůdy. S trochou nadsázky bychom mohli říci, že na Moravě bude každý ročník komplikovaný, protože nemůže vyhovovat všem důležitým odrůdám, které u nás na Moravě máme. Ve slavných vinařských regionech, např. v Champagne nebo Burgundsku, lze daný ročník jednoznačněji zhodnotit, protože se v nich pracuje s pár odrůdami.

Pro mne byl ročník 2020 povedený, protože nahrával Sauvignonům, které tvoří 80% naší celkové produkce. Současně bych dodal, že pro Sauvignony byly i lepší ročníky. V našem portfoliu je jedno červené víno – Cabernet Moravia, jehož hrozny jsme tentokrát použily pouze na rosé. Červené víno jsme letos nevyrobili.

Roman Fabig miluje práci ve sklepě, ale i péče o vinohrad je pro něj důležitá.

Svá nejlepší vína uvádíš na trh pod řadou "BIG FaBIG". Jak by jsi popsal rozdíl mezi víny BIG Sauvignon Blanc a BIG Sauvignon Blanc "Renaissance"?

BIG Sauvignon bych popsal jako svalnatého navoněného kulturistu – ve víně dominuje francouzský dubový sud v kombinaci s ovocnou aromatikou. “Renaissance” je distingovaný elegán ve smokingu.

Jaký postup jsi zvolil, aby mohlo vzniknout dlouhověké a elegantní víno?

Všechna vína řady BIG jsou kvašena ve francouzském dubovém sudu. Hrajeme si ovšem se stářím sudů. Víno “Renaissance” fermentovalo pouze v již použitých sudech (jeden, dva i tři roky starých). Naopak víno BIG Sauvignon kvasilo a zrálo v sudech, které byly většinou nové, a tak se z nich do vína ve větší míře uvolnily specifické aromatické látky. U “Renaissance” jsme navíc pracovali s moštem trochu odlišně, než je zvykem u BIG. Například žádná macerace. Pro ovocnější aromata naopak necháváme mošt se slupkami v delším kontaktu.

Jak dlouhý potenciál zrání má podle tebe víno "Renaissance"?
Kolik let se bude pozitivně vyvíjet?

Moje vína z řady Soul mají potenciál zrání minimálně 5-8 let. Řada BIG by měla být schopna nazrávat alespoň 10 let. Věřím, že víno “Renaissance” bude skvěle zrát a vyvíjet se minimálně 10 let, spíše mnohem déle, především v dobrých podmínkách. “Renaissance” je teď pouze jeden měsíc v láhvi, a tak je na samém začátku svého vývoje. Zkušení sommeliéři, kteří mají dlouhověká velká vína napitá i v této ranné mladé fázi, odhadují velký potenciál do budoucna.

Napsat komentář