Pivo porter a párování s jídlem

Tmavé pivo porter vzniklo v první polovině 18. století na britských ostrovech. V roce 1721 bylo pivo Porter poprvé popsáno jako tmavě hnědé pivo, které bylo vyrobeno s přídavkem pražených sladů.

Během 19. stol. se díky největšímu průmyslovému a ekonomickému rozvoji v Anglii rozšířil po celém světě. Jeho chuť se neustále vyvíjela vlivem sofistikovanější výroby, za použití prvních světlých sladů. Také Arthur Guinness v 70. letech 18. století před svým celosvětově proslulým Stoutem vařil Portera.  V roce 1820 byl jeho produkt Porter XX přejmenován na Guinness Extra Stout Porter a exportní verze na Foreign Extra Stout. V roce 1974 skončila výroba Porteru X. Na konci 19. století v guinnessovském porteru převládly chutě pražené kávy. Vysoce pražené slady daly za vznik stylu Stout. Dá se tedy tvrdit, že Porter je předchůdcem piva Stout.

Čím je Porter charakteristický?

Jde o tmavé pivo, pro jehož výrobu se používá pražených a barevných sladů. Původ má v Londýně a často bývá zaměňován za stout. Ovšem porter je obvykle jemnější než stout, navíc bez výrazné připálené až spálené příchuti. Původně se jednalo o řez starých a mladých piv. Moderní portery se vaří ze světlých sladů s přísadou různých tmavých – od krystalových až po černé. Tyto přídávané slady nemění jen barvu, ale vytvářejí komplexní vůně s tmavým čokoládovým náznakem a hladkým ovocným charakterem. Je to celá hostina v jedné sklenici. Obvykle mají 5-5,5 % obj. alkoholu. V podstatě existují dva poddruhy porterů – Anglický, který jsme popisovali a Baltský, který bývá často spodně kvašený.   Vyrábí se většinou v Británii, Irsku, v Pobaltí, USA, Finsku a Polsku.

Jak piva porter servírovat?

V půllitrové sklenici s hutnou smetanovou pěnou nebo s pěnou kávové barvy.

10-12 °C

Doporučená jídla k pivu porter

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

4/5

ÚSTŘICE. Pikantní slaná chuť ústřic se dokonale hodí k bohatým a tmavým porterům a plnokrevným stoutům. Ústřice byly v 17. a 18. století samozřejmostí na jídelním lístku dělnických hostinců a byly stejně běžné, jakou jsou dnes burské oříšky. Ať už syrové nebo dušené či zapečené ústřice k těmto tmavým pivům stále ještě chutnají výborně – jako jemná připomínka minulých dob.

3/5

SÝRY, především SÝR S MODROU PLÍSNÍ např. STILTON nebo CHEDDAR, TILSIT, GRUYÉRE

3/5

ČOKOLÁDA a ČOKOLÁDOVÉ DEZERTY, např. mousse.  Portery (ale i stouty) se díky své čokoládové příchuti, jež je důsledkem sušení sladu při vysoké teplotě, dokonale hodí k tmavé čokoládě. Jsou úžasným doplňkem k čokoládovým dezertům, jejichž chuť může jinak zatlačit do pozadí i robustní vína. K čokoládě se hodí jak suché i sladké stouty.

3/5

BARBECUE, BBQ, PEČENÉ a UZENÉ JÍDLO

2/5

CAJUNSKÁ KUCHYNĚ, styl kuchyně původem ze státu Louisiana v USA, zejména z New Orleans. Jedná se o kuchyni potomků Francouzů, kteří kolonizovali jihovýchod Spojených států, a má hodně společného s tzv. kreolskou kuchyní ze stejné oblasti. Jsou to kořeněná jídla často užívající cayennský pepř.

2/5

HAMBURGERY

2/5

HOUBY

2/5

MASO, např. STEAK nebo DUŠENÉ

2/5

ROZMARÝN

2/5

RYBY, především SMAŽENÉ, nebo LOSOS

2/5

Napsat komentář