Česneková pasta Aïoli a párování s víny

“Autentická pasta aïoli se od obyčejné česnekové majonézy liší. Je řidší, světlejší a hlavně ostřejší. K této pikantní pochoutce je třeba něco, co uhasí žízeň.”

 

  • Aïoli je tradiční česneková pasta. Lidé z Provence, Katalánska a Španělska se přou, kdo tuto výtečnou pikantní pastu vynalezl.
  • Nicméně jako první připravovali pastu z česneku a olivového oleje zřejmé Římané.
  • Na její tradiční verzi je potřeba 1 hlavička česneku a 250-300 ml olivového oleje, špetku soli a kapku citrónové šťávy.
  • Její jakost závisí na jakosti česneku, který musí být co nejčerstvější. Rozhodně nesmí být seschlý.

Doporučené párování Aioli s víny

5/5

Klasika! Svatý grál!

4/5

Skvělá kombinace!

3/5

Doporučujeme!

2/5

Vhodná kombinace!

vyhnete se

Vyhněte se kombinaci!

3/5

SAVENNIERES, bílá pronikavá a minerální vína z Anjou ve Francii

2/5

Většina vín této odrůdy z Rías Baixas neprochází zrání v sudech barrique. Má velmi vysokou šťavnatou kyselinu a chuť zralého peckového ovoce. Některá vína jsou produkována v komplexnějším stylu díky zrání v dubových sudech a metodě sur-lie.

2/5

V mladých vínech naleznete aroma a chuť citrusů a peckového ovoce, někdy s tóny bílého pepře. Zráním v sobě rozvinou aroma medu a toastu. Většina vinařů fermentuje a nechává vína zrát v nerezových tancích, ovšem staré dubové sudy jsou také často využívány a někteří producenti dokonce nechávají zrát čast svých nejlepších vín v nových sudech barrique.

Největším producentem Veltlínského na světě jsou vinaři z Rakouska (přes 60%). Na 2. místě je Slovensko. Čeští vinaři jsou 4. na světě, protože se jedná o nejpěstovanější odrůdu révy vinné v ČR. Na Moravě je nejvyhlášenější Znojemsko, kde se nejtypičtější Veltlíny na dobrých polohách  projevují vůní s muškátovým nádechem nebo mandlovými tóny. V chuti jsou svěží, kořenitá, pepřnatá a minerální.

2/5

SOAVE, bílé víno z italského Benátska (Veneto)

Nejlepší Soave vína jsou z hornaté části a jsou prodávána pod označením SOAVE CLASSICO DOC. Víno má zralou ovocnou chuť, ale přesto si uchovává svěží kyselinu. Může zrát několik let.  Víno z rovinaté části (SOAVE DOC) je ovocnější s nižší kyselinou. Menší množství jiných bílých odrůd může být přidáno do kupáže k hlavní odrůdě Garganega.

2/5

BARBERA

Nejpěstovanější odrůda italského regionu Piemont. Vyrábějí se z ní  červená vína pod označením Barbera d’Asti DOCG (častěji považována za kvalitnější) a Barbera d’Alba DOC. Má střední až tmavou barvu, nízké až střední třísloviny a vysokou kyselinu. Typické je aroma červených třešní a švestek, někdy i černého pepře. Vína jsou obvykle vyráběna ve dvou stylech: jako mladé a ovocné bez jakéhokoliv ovlivnění dubovým sudem a nebo jako barrique s kořenitou chutí.

2/5

VERDELHO

1 komentář

Napsat komentář