Pivo Barleywine a párování s jídlem

Přestože se to možná nezdá, Barlewine je skutečně pivo. Navíc pivo tohoto stylu se řadí mezi nejsilnější vůbec. Je bohaté nejen na alkohol, ale také na chutě a vůně. Dokonce jsou piva v tomto stylu vhodná i k archivaci v přítmí vašeho sklepa. Jedná se o svrchně kvašené pivo, které ovšem není tolik rozšířené. Poprvé byl tento pivní styl, jak je známe přibližně nyní, uvařen až v roce 1870 v anglickém pivovaru Bass Brewery sídlícím v měste Burton upon Trent. Cílem pivovaru bylo nabídnout zákazníkům silné, sladové a jen lehce hořké pivo, které by konkurovalo fortifikovaným vínům – tedy Sherry a Portskému. Přestože má barleywine obvykle 8-12% alkoholu, v chuti by alkohol dominivat v dobře řemeslne vyrobeném pivu neměl.

Síla barleywine velmi snadno chuťově převálcuje mnoho jídel. Vyzkoušejte jej s výraznými sýry. Stilton a barleywine se považuje za klasické vynikající párování; zkuste tuto kombinaci obohatit o vlašské ořechy a budete v ráji.

Jak se odlišují dva základní druhy barleywine?

Americký styl se projevuje výraznější chmelovou hořkostí díky použítí amerického chmele, který má vyšší podíl alfa-hořkých kyselin. Barva se pohybuje mezi jantarovou a světle hnědou.

Naproti tomu anglické barleywine jsou spíše sladší a méně chmelené. Daleko více také variují jejich barvy, a to od zlatavě-červené až po matně černou. Právě tento styl je k britskému Stiltonu jako na míru ušitý. Silné a sladší pivo skvěle kontrastuje a tím doplňuje výraznou plísňovou a slanou chuť sýra. Nebudete litovat, že jste místo klasického Portského vyzkoušeli pivo!

Jak piva barleywine servírovat?

Servíruje se ve vinné stopce s nižší pěnou.

11-13 °C

Doporučené párování piva Barleywine

5/5

Dokonalé! Svatý grál, který chce většina gourmetů zažít! 

4/5

Skvělé velmi často doporučované snoubení!

3/5

Doporučované párování mnoha sommeliéry.

2/5

Netradiční snoubení, které může příjemně překvapit.

vyhnete se

Vyhněte se!

5/5

SÝR S MODROU PLÍSNÍ STILTON. Sýr podávejte klasicky při 15-17°C, resp. jej ponechte asi půl hodiny před jídlem při pokojové teplotě, aby se rozvinula jeho chuť i aroma.

3/5

SÝR, KOZÍ a/nebo VÝRAZNÝ

3/5

ČOKOLÁDA, především TMAVÁ a ČOKOLÁDOVÉ DEZERTY

3/5

BOHATÉ SLADKÉ DEZERTY, např. CHEESECAKE S KARAMELOVOU POLEVOU nebo DORT S VLAŠKÝMI OŘECHY

2/5

SÝR, CHEDDAR

2/5

SÝR, GRUYÉRE

Napsat komentář